The Queen’s Gambit  ★★★★★

The Queen’s Gambit ★★★★★

24/10/2021 0 Yazar: athena


2020’de yayınlandığından beri hala popülerliğini koruyan The Queen’s Gambit, Netflix’in 60’lı yıllarda geçen 7 bölümlük bir mini dizisi. Kitaptan uyarlanmış dizinin bölümleri ortalama 1 saat uzunluğunda. Türüne ise dram diyebiliriz. Konusundan bahsetmeden önce şunu söylemek istiyorum. İlk çıktığından beri bu diziye karşı önyargılıydım. Satranç oynayan bir kızın hikayesi, ne kadar ilginç ve izlenesi olabilirdi ki? Fragmanını bile izlemeden The Queen’s Gambit’i izlenmeyecek diye kafamda etiketlemiştim. Geçenlerde de yine aynı platformun övüle övüle bitirilemeyen Squid Game’ini izleyince, yavaş bir şey izleme ihtiyacıyla The Queen’s Gambit’in fragmanını izlerken buldum kendimi. Öyle çok etkileyici gözükmüyordu ama sonunda bana kendini izlettirdi. İyi ki de izlemişim, çok sevdim. Hatta diziyle ilgili sevmediğim tek şeyin bitmesi olduğunu söyleyebilirim.

Daha fazla övmeden konusundan bahsedeyim. Elizabeth Harmon küçük yaşta annesini kaybedince, babası da ortalarda olmadığından yetimhaneye veriliyor. Burada tüm çocuklara düzenli olarak iki tane ilaç veriyorlar. Yetimhanede tanışıp arkadaş olduğu Jolene’den “sakinleştirici” olan ilacı saklayıp geceleri kullanması tavsiyesini alan “Beth”, daha da ileri gidip bu sakinleştiriciyi biriktirip almaya başlıyor. Bir süre sonra da tahmin edebileceğiniz üzere bağımlı haline geliyor. Bu arada annesi matematik öğretmeni olduğundan olsa gerek Beth’in matematik bilgisi yaşına göre oldukça fazla. Dersini erkenden bitirip bodrum katında silgileri temizlerken satranç oynayan hademeyi izlerken satranç öğreniyor ve hademeyle satranç oynamaya başlıyorlar. Mr. Shaibel (hademe) Beth’in satrançta çok yetenekli olduğunu fark edince bir lisenin satranç kulübü öğretmeniyle Beth’i tanıştırıyor ve Beth böylelikle kendisini satrançta iyice geliştiriyor. Fakat ilaç bağımlılığı zıvanadan çıkınca ve yetimhanedekiler tarafından fark edilince satranç oynaması bir ceza mahiyetinde ona yasaklanıyor.

Gel zaman git zaman, Beth sürpriz bir şekilde evlat ediniliyor. 9 yaşında başladığı satranca geri dönüyor ve yerel turnuvalarda oynamaya başlıyor. Cinsiyeti sebebiyle kendisini küçük gören rakiplerini darmaduman ediyor. Yalnız, evlat edinilmesi sayesinde satranca geri dönmesinin yanında sakinleştiriciye de geri dönüyor. Yaşı büyüdükçe madde bağımlılığına alkol de ekleniyor ve kimi zaman bu durum oyununu da etkiliyor. Yani özetle, The Queen’s Gambit’de Beth’in Dünya Şampiyonasına kadar uzanan satranç macerasını izliyoruz.

Aslında bence dizi yavaş ilerliyor fakat aynı zamanda da çok sürükleyici. İzlemeye başlayınca 2-3 saat başında oturup izlemeye devam ediyorsunuz. Bu dizi ilk çıktığında satranç takımlarının fiyatı da oldukça çıkmıştı. Neden bu kadar ilgi gördüğünü anladım. İnsanın satranç oynayası geliyor hakikaten. Ben çok beğenerek izledim, izlemenizi tavsiye ederim.