Spider-Man Homecoming  ★☆☆☆☆

Spider-Man Homecoming ★☆☆☆☆

22/12/2021 0 Yazar: athena

2017’de vizyona girmiş ve yakın zamanda 3.filmiyle ortalığı kasıp kavuran 3. jenerasyon Spider-Man’ın ilk filmini bu blogda niye daha yeni paylaşıyorum? Çünkü daha yeni izledim. İzlemek gibi bir niyetim de yoktu aslında çünkü ilk jenerasyon dışındaki Örümcek Adamlar bana hiç izlenesi gelmiyordu ancak No Way Home’a gelen aşırı ilgiyi görünce, izlemesem olmazdı. Daha yeni izledim dedim ama daha önce izleyip, izlediğimi unutmuş bile olabilirim çünkü film o kadar silikti benim için. Eğer hala izlemediyseniz, beklentilerinizi daha fazla düşürmeden hemen önce, Homecoming’in konusundan bahsedeyim.

Captain America: Civil War ile Avengers’a dahil olan Örümcek Adam’ın, yeni bir görev beklerken kendi semtinde Örümcek Adamcılık oynamasını izliyoruz. Lakin öyle kötü oynuyor, öyle kötü oynuyor ki, kendi arabasını açmaya çalışan birine hırsız muamelesi falan yapıyor yani bu kadar söyleyeyim. Gerçek bir görev için hazırım diye Iron Man’imizin sağ kolu Happy’i darlarken, milleti kurtarayım diyerek tozu dumana katıyor. Daha sonra Tony Stark, artık verdiği zararın yaptığı iyilikten daha büyük olduğunu farkettiğinden midir bilmem, tabii ki onu korumak istemesiyle hiç alakası yok, Peter’a verdiği kostümü ondan geri alıyor. Peki Penis, öhöm, Peter Parker rahat durur mu, durmaz. Kendi yaptığı düşük bütçeli Örümcek Adam kostümüyle ortalıkta uzaylı teknolojisiyle yapılmış silah ticareti yapan kötü adamlara musallat olmaya devam ediyor.

Hikaye bu şekilde ilerlerken artık yorum yapmadan duramayacağım. Tamam, Peter anasının karnından profesyonel bir Yenilmez olarak doğmadı ama bu kadar mı yenilirsin be! Filmin başından neredeyse sonuna dek  Peter’ın çuvallayıp durmasını izliyoruz.

Spoiler
Sonunda kötü adamı yakalamış olması bir başarı mı? Kısmen. Ama Yenilmezler’in de artık imzası haline gelmiş olduğu gibi kahramanlık yaparken her yerin altını üstüne getirmek bence tamamen bir başarı sayılmaz. İşini bilen biri yapmış olsa o uçaktaki tüm teçhizat kurtulabilirdi. O kadar yüksek teknoloji ürünler, bir ergenin iş bilmezliğiyle heba oldu. Gerçi burada iğneyi Peter’a, çuvaldızı da Happy’e, Tony’e falan batırmak lazım. Çocuğu dinleyip beş dakika bir el atsalardı ne Peter’ın canı tehlikeye girerdi ne de uçaktaki teçhizata zarar gelirdi.
Ayrıca Peter’ın kostümünü kullanmayı tam olarak bilmemesi, hırsızları yakalayamaması falan daha gerçekçi olabilir ama bu kadar başarısız bir süper kahraman izlemek de ona olan saygımı yok etmedi desem yalan olur.

Filmi 2017’de izlemiş olsaydım, ki dediğim gibi izleyip unutmuş olmam oldukça muhtemel, ikinci filmi hiç de heyecanla beklemezdim. Keza, bugün de Far From Home’u merak etmiyorum. Sadece No Way Home’a gelen aşırı ilgiden dolayı izleyeceğim, hikaye bütünlüğünü sağlamak adına. Son filmle ilgili sosyal medyada birkaç heyecanlı spoiler yemiş olmamın da buna büyük bir etkisi var tabii. Geçiş filmi bu, niye bu kadar katı eleştiri yapıyorsun diyebilirsiniz. Daha önce de Marvel’ın pek çok geçiş filmini seyrettik. En azından sürükleyicilerdi.

Neyse, No Way Home için beklentilerim oldukça büyük. Bakalım Far From Home nasılmış?