Smile ★★★☆☆

Smile ★★★☆☆

08/06/2024 0 Yazar: athena

Smile (Gülümse) 2022 yılında çıkmış bir gerilim/korku filmi. 1 saat 55 dakika uzunluğundaki filmi Netflix’de bulabilirsiniz. Önümüzdeki Cadılar Bayramı’nda da devamı niteliğindeki ikinci filmin geleceği duyuruldu.

Smile’ın konusu şöyle: Bir psikiyatrist olan Dr. Rose Cutter’a yaşadığı bir travmanın ardından bir genç kız geliyor. Başka insanlar şeklinde karşısına çıkan ve ona kötücül bir şekilde gülümseyen, öleceğini söyleyen bir varlık gördüğünü söylüyor. Doktor Cutter’da ona yaşadığı travmaya bağlı olarak halüsinasyon gördüğünü anlatmaya çalışırken olanlar oluyor. O varlığı gördüğünü söyleyip çığlık çığlığa bağırmaya başlayınca Rose yardım istemeye gidiyor lakin daha yardım gelmeden genç kız Rose’un gözlerinin önünde intihar ediyor ve evet, suratı aynı film afişindeki gibi gülümserken.

Olayın şokunu atlatmaya çalışan Rose, kendisi de benzer olaylar yaşamaya başlayınca ürkmeye başlıyor ve sonunda olayın psikolojik bir sorundan ziyade paranormal olduğunu farkına varıp, bu varlıktan nasıl kurtulabileceğini araştırmaya başlıyor.

Çok korkunç ya da sürekli korku unsurları içeren bir film değildi. Korku sahneleri vardı ama toplasan 4, bilemedin 5 tanedir ve uzun süreli değillerdi genelde, anlıktı. Daha çok gerilim yüklü bir filmdi, başından sonuna kadar. Rahatsız eden, şöyle rahat bir nefes aldırmayan cinsten. Yani kısaca, gerilimi de dahil ederek korku seviyesine 5 üzerinden 3 veririm. Gündüz vakti rahat rahat izlenir. Yine de filmi izledikten sonra bir yarım saat 45 dakika daha gerginliğim geçmedi 😀

Genel olarak filme bakarsak, ortalama bir korku filmiydi diyebilirim. Hikaye iyiydi, sadece sonunu sevmedim. Absürte kaçan, keşke bu efekti yapmasalardı dediğim tek bir kısım oldu ama çok rahatsız etmedi. Tutup da eşime dostuma izletmek için tekrar izlemem ama fena değildi. Filmi açtım, kapasam mı diye düşünmeden de izledim. İkinci filmi çıkmış olsaydı onu da izlerdim. Sonuç olarak, çok çok çok korkunç olmayan bir korku filmi izlemek istiyorsanız Smile’ı izleyebilirsiniz. “Bu filmi kesin izleyin tavsiye ediyorum.” değil ama daha iyi bir alternatifiniz yoksa izlenir.