Resident Evil 7 Biohazard  ★★★☆☆

Resident Evil 7 Biohazard ★★★☆☆

30/07/2021 0 Yazar: athena

Hayatta kalma – korku oyunu dendiğinde akla gelen ilk serilerden biri olan Resident Evil efsanesinin 7. oyununu oynamaya yeni fırsat buldum. 2017 çıkışlı oyunu bugün almaya kalksanız, dijital platformlarda 90-105 TL fiyat aralığında bulabilirsiniz ve oyunun ederinin de bu aralıkta olduğunu söyleyebilirim. Yaklaşık olarak 5 saat 20 dakikalık bir oynama süresi var.

Oynanıştan bahsederek başlarsak, Resident Evil oyunlarında alışık olduğumuz 3. şahıs bakış açısı bu oyunda yok, 1. şahıs bakış açısı tercih edilmiş. Son çıkan oyunlarının artık sadece zombi öldürmek üzerine kurulu olduğunu düşündüğümüzde, bu oyunun eski Resident Evil oyunları gibi bulmacalarla zenginleştirildiğini ve daha az yaratık öldürme üzerine olduğunu söylemekten mutluluk duyuyorum. Serinin efsanelerindeki gibi müthiş bir kafa yorma ve zeka gerektirmese de, en azından sizi oyalayacak ve oyunu sadece öldürmekten ibaret olmaktan kurtarmış bulmacalar ile meşgul oluyorsunuz. Yalnız bulmaca koyalım derken de sürekli bir anahtar arama durumuna düşürülmekten de hoşlandığımı söyleyemem. Keşke biraz daha aklımızı kullanmamızı gerektiren bulmacalar olsaydı da, bulmacaların çoğu sadece anahtar aramaktan ibaret olmasaydı. Yine de Revelations oyunlarındaki gibi sadece yaratık avlamak zorunda olmadığımıza sevindim. Genel olarak oyunda sadece el silahı ve pompalı tüfek kullanıyoruz. Oyun içinde de eskiden olduğu gibi bol bol mermi almıyorsunuz çünkü dediğim gibi sürekli bir yaratık avında değiliz. Oyunun son kısmından önce şarjörümde en fazla 21 tane mermi gördüm, öyle söyleyeyim.  Genelde de yanından geçip gidebileceğim yaratıkları öldürmeyi tercih etmedim, gereksiz çatışmalara girip mermi harcamak istemediğimden. Oyunun son kısmındaysa artan aksiyonla birlikte yaratık öldürme kısmına geçiyoruz. Oyunu özellikle hava karardıktan sonra oynadım, size de öyle yapmanızı tavsiye ederim. Gündüz vakti oynadığınızda pek korku oyunu hissiyatı verecek kadar korku öğeleriyle dolu bir oyun değil çünkü. Oynanışla ilgili bahsetmem gereken bir diğer nokta da, oyunu kaset noktalarından kaydetmeniz gerektiği. Otomatik kaydetme, sadece büyük mevzulardan önce oluyor.

Ana ev ve birkaç tane daha küçük evde geçiyor hikaye. Hikayenin içeriğinden bahsetmeden önce, sevilen karakterlerden Leon, Chris ya da Jill’e oyunda yer verilmediğini söyleyeyim. Tamamen yeni bir karakter olan Ethan’ın, eşi Mia’yı aramasıyla başlıyor oyun. Çok ilgi çekici bir konusu yok bana kalırsa. Mia kaçırılmış ve onu kurtarmak için manyak bir yaratık ailesinin içine düşüyoruz. Evin dışında bir yerde bulunan Zoe adlı bir kadından, telefon aracılığıyla yardım alarak oyunda ilerliyoruz.

Fiyatına göre gayet alınıp oynanabilir bir oyun olmuş ancak doğru söylemek gerekirse “Bir Resident Evil oyunu oynayayım.” hevesimi köreltmedi.