Rebel Moon ★★★★☆

Rebel Moon ★★★★☆

10/05/2024 0 Yazar: athena

 

Rebel Moon, 2023’de Netflix’de gösterime girmiş bir bilim kurgu, uzay operası filmi.  Rebel Moon aslında bundan yıllar önce Star Wars evreninin bir parçası olmak üzere hazırlanmış. Fakat Lucas Film’in satılmasından sonra bu proje gerçekleştirilememiş. Hal böyle olunca da Netflix ile anlaşmaya gidilmiş ve kısa bir süre önce de devam filmi Rebel Moon: The Scargiver da aynı platform üzerinden vizyona girdi.
Rebel Moon evrenine klasik bir güç savaşı ortasında tarımla uğraşan küçük bir gezegen ile giriş yapıyoruz. Savaşın taraflarından biri olan Ana Dünya’nın askerleri, tahıllarını istemek(!) için bu küçük gezegene geliyor. Fakat insanlar istedikleri kadar tahılı bu askerlere verirlerse, kendilerine bir şey kalmıyor. Death Star tadındaki Ana Dünya’nın gazabından köyü kurtarmak da Ana Dünya’yı çok yakından tanıyan, bir süredir bu köyde yaşayan Kora’ya kalıyor.
Hikayeyi, oyuncuları, efektleri her şeyi çok beğendim. Star Wars’dan sonra bana o tadı veren başka bir bilim kurgu filmi izlememiştim Rebel Moon’a kadar. Bir bilim kurgu, uzey operası filmi olarak beni gerçekten tatmin etti ve bitirdikten sonra devam filmini izlemek için çok heyecanlıydım. Filmi gerçekten başarılı buldum. Bir Star Wars filmi olarak karşımıza çıksaydı da pek sırıtmazdı bence. Üstelik Star Wars gibi dönemin gerektirdiği düşük kaliteli film özellikleri yerine güncel teknolojinin imkanları sağ olsun seyir keyfi yüksekti. Emek verilmiş ve dolu dolu bir iş olduğu izlerken hissediliyor. Bu tarz filmleri seviyorsanız kaçırmayın derim!