Raya ve Son Ejderha ★★★★★

Raya ve Son Ejderha ★★★★★

09/10/2023 0 Yazar: athena

Raya ve Son Ejderha, en sevdiğim animasyon filmleri arasında en üst sıraya adını altın harflerle yazdıran muhteşem bir animasyon. Hatta animasyon sınıfından çıkarırsak, en sevdiğim filmleri sayarken, ilk üçte kesinlikle kendine yer edinir. Çocuk/macera kategorilerinde olsa da bence 7’den 70′ herkesin izleyebileceği bir film. İster tek başınıza, ister ailenizle, ister sevgilinizle olsun, keyif dolu vakit geçirme garantili bir yapım. Hiç düşünmeden izleyin derim!

Filmin teknik özelliklerinden kısaca bahsedersek, süresi 1 saat 47 dakika, 2021 çıkışlı ve Disney imzalı bir animasyon. Yazımın daha başında öve öve bitiremediğim bu filmin konusu ise şöyle: Raya’nın yaşadığı ülkenin adı Kumandra. Eskiden bu ülkede, ejderhaların varlığı sebebiyle huzur ve barış hüküm sürermiş. Fakat daha sonra ejderhaların Kumandra’yı koruduğu Druunlar (kötü ruhlar) o kadar çoğalmışlar ki ejderhalar yok olmuş. İnsanlar da Kumandra’yı bölgelere ayırarak bölmüşler. Raya’nın küçükken safça yaptığı bir hata üzerine Druunlar Kumandra’yı tamamen ele geçiriyor ve ejderhalar da yok olduğu için kimse onlara karşı koyamıyor. Druunlardan kaçmayı başarmış bir avuç insan kalıyor geriye ve diğer herkes bu kötü ruhlar yüzünden taşa dönüşmüş durumda kalıyorlar. Raya da babasını ve ülkesi Kumandra’yı kurtarmak üzere efsanelerde bahsedilen, kalan son ejderhayı bulmak için bir yolculuğa atılıyor.

Hem komik, hem duygusal, hem de gerçekten macera dolu bu film kesinlikle izlenmeye değer. Hatta ben ilk izlediğimde, “Ben bu filmi daha önce nasıl izlememişim?” diye kendimi sorguladım. Kimseye önermekten çekinmeyeceğim, defalarca da izlediğim eğlenceli bir film Raya ve Son Ejderha. Bu filmi izleyip de beğenmeyecek biri olacağını hiç sanmıyorum. Animasyon filmlerini çizgi film olarak değerlendiren insanların bile keyifle izleyeceğinden eminim.