Mortal Kombat 11  ★★★★★

Mortal Kombat 11 ★★★★★

15/06/2021 0 Yazar: athena

 

Mortal Kombat 11, hem içerik hem oynanış bakımından çokça geliştirilmiş ve oynaması son derece keyifli bir oyun. MK X’de olmamasıyla yakınılan birçok karakter 11’de aramıza katılmış fakat beni asıl hayal kırıklığına uğratan önceki oyunda favori karakterim olan Mileena’nın olmaması. Neyse ki; Rambo, RoboCop, Joker, Spawn, Terminatör gibi konuk karakterlerle birlikte Ultimate paketiyle oyuna dahil oluyor. MK X’de gördüğümüz karakterlere göre yeni oyunda kahramanların simalarında bolca değişikliğe gidildiğini söylemeliyim. Şahsen eski hallerini daha çok beğeniyordum.

Oynanışta en büyük farklılık, MK X ile hayatımıza giren varyasyon sistemindeki geliştirmeler. Oyun size hazır 2 farklı varyasyon veriyor fakat siz de kendi varyasyonlarınızı yaratabiliyorsunuz. Krypt’de açtığınız kostümler, kozmetikler ve Story modunu oynarken topladıklarınızla karakterlerinizi dilediğiniz gibi kişiselleştirebilmenizin yanında, istediğiniz becerileri seçerek kendi beceri setinizi yaratabiliyorsunuz. Bu durumun da kendi içinde sınırlandırmaları var tabii. Örnek verecek olursam, temel beceriler her karakterle beraber gelmek üzere, 3 tane boş slotunuz var. 1 slotluk ve 2 slotluk yer kaplayan becerileri, kendi tercihinize göre seçmekte özgürsünüz. Böylelikle kendi kombolarınızı da yaratabilirsiniz. Bunun dışında oynanışla ilgili tuş kombinasyonlarını, komboları ve brutalityleri yapmanın önceki oyunlara göre oldukça kolaylaştırılmış olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca X-Ray sisteminde de değişikliğe gidilmiş. Eskiden alttaki 3 bar dolduktan sonra X-Ray atabiliyor ya da savunma yapabiliyorduk ancak artık altta savunma ve saldırı olarak 2 farklı bar şeridi bulunuyor. X-Ray’i de sadece canınız Fatal Blow seviyesine düştüğünde atabiliyorsunuz. Bu yeni sistemi daha dengeli bulanlar olmuş fakat ben X-Ray’i elimin altında bir koz olarak bulundurmaktan hoşnuttum.

Oyunun eğitim kısmı çok verimli. Yeni saldırı ve savunma hamleleri öğrenmenin yanı sıra, nasıl kombo yaratılır gibi işe yarar bilgiler gösterilmiş. Oyundaki her karakterin de becerilerinin tanıtıldığı bir eğitim modu var. MK X’de olan Faction sistemi yok ancak 11’de finisher olarak Faction Kill yerine Friendship yapabilirsiniz.

Hikaye kısmını çok başarılı buldum. MK X oynarken çoğu zaman sinematikleri geçmiştim ama MK 11’in hikayesini pür dikkat takip ettim. Hiç sıkıcı değildi ve gerçekten heyecanlıydı. Sinematikleri o kadar iyiydi ki, film izler gibi izledim. Hikaye, Part I ve Part II olarak ayrılmış. Part I’de yeni bir titanla tanışıyoruz: Kronika. Zamanın akışını kontrol edebilen Kronika, Raiden’ın olan bitene haddinden fazla karıştığını söyleyerek tarihi yeniden yazmaya karar verir. Kronika’nın yarattığı zaman kırılmasının içinde bazı ölen karakterler geri gelir, kahramanlarımızın güncel halleri ve eski halleri karşılaşır, birlikte çalışır ya da karşı karşıya savaşırlar. Ölen karakterleri getirirlerken neden Mileena’yı getirmediler, hala buna tepkiliyim zira Ultimate ile Mileena oynanabilir olsa da hikayeye dahil değil. Part I oynarken hikayenin gidişatına etki edemediğinizi de belirterek 2. kısma geçelim. Hikayenin 2. kısmında Kronika ile olan savaşın farklı bir boyutunu oynuyoruz.  Bunun en güzel tarafıysa, sonunda hikayeyi sonlandırmak için 2 farklı seçeneğiniz olması.

Spoiler
Ben Shang Tsung’un, Liu Kang’ı yendiği sonu seçtim!

Krypt moduna da değineyim. Krypt Shang Tsung’ın adasında bulunuyor ve burada 3. şahıs bakış açısıyla oynuyoruz. Burası açık dünya oyunu şeklinde dizayn edilmişe benziyor. Krypt’in oyun süresi çok uzun sürecek gibi ancak oynamak için de yüksek miktarda koinle oynamanızı tavsiye ederim çünkü 100.000 koini ortalama 6-7 dakikada sıfırlıyorsunuz. MK X’de önümüzde atlayan yaratıkları keserek kazandığımız koinleri burada etraftaki vazoları, iskeletleri kırarak elde ediyoruz.

Oyunun görselliğine ait tüm özellikler tam bir şölendi. Müzikler, ses efektleri, sinematikler hepsi birbirinden güzeldi. Profesyonel anlamda değerlendiremesem de, ben oynadığım oyundan çok keyif aldım. Bu oyunda birden fazla favori karakterim vardı. Kabal ve Sindel ile oynamak çok eğlenceliydi fakat ben en çok Baraka ve Cetrion ile oynamayı sevdim.