Lucifer   ★★★☆☆

Lucifer ★★★☆☆

18/05/2021 0 Yazar: athena

Diziye adını veren Lucifer, Cennet’ten kovulan bir melektir. Cehennem’deki işinden sıkılınca yanında iblis dostu Mazikeen ile Dünya’ya, Los Angeles’a, gelir. Burda bir gece kulübü işletmekteyken yolu kendisi bir polis olan Chloe ile kesişir. Lucifer’ın ilahi bir varlık olmasından dolayı sahip olduğu birtakım güçleri vardır. Fiziksel olarak çok güçlü olması ve birinin gözlerine bakarak ona hayatta en çok arzuladığı şeyi söylettirebilmesi bunlardan bazılarıdır. Ancak Lucifer, Chloe’ye en çok arzuladığı şeyi söylettiremeyince, ona ilgi duymaya başlar. Kendisini LAPD’ye danışman olarak sokmanın bir yolunu bulur ve Chloe ile beraber gelen vakalarla ilgilenmeye başlarlar. Bir taraftan da Los Angeles’a Lucifer’ı Cehennem’deki işinin başına dönmesi için ikna etmeye gelen kardeşi Amenadiel ile uğraşır. Kısacası Lucifer, her bölüm farklı bir suç davası üzerinde çalıştıkları bir dizi.

Suç davalarını çözmek dışında,  insan olmaya ve duygulara çok uzak olan Lucifer, bunları anlamak için bir terapiste gitmeye başlar. Lucifer’ın terapisti Linda Martin ile görüştüğü sahnelerde, Cennet’deki aile hikayelerini ve Lucifer’ın kendisinin bilindiğinden nasıl farklı olduğunu anlatmasını izliyoruz. Lucifer şeytan olduğunu kimseden saklamamasına rağmen herkes onun deliliğine veriyor söylemlerini. Terapisti de anlattıklarının mecazen olduğunu düşünerek, üstünde durmuyor. Biz de izlerken kuduruyoruz işte. Normalde bir sır olur da artık ortaya çıksın, herkes öğrensin diye bekleriz; burada tam tersi. Her şey ortada olmasına rağmen biri artık inansın diye bekliyoruz.

Benim favori karakterim kesinlikle Maze, bence dizide hak ettiğinden daha az yer alıyor, özellikle de sonraki sezonlarda. Lucifer’ı canlandıran Tom Ellis’in de çok iyi oynadığını söyleyebilirim. Genelde Lucifer adını duyunca gelen önyargıyı, kocaman bir sempatiye dönüştürmeyi başarıyor. Çok sürükleyici bir dizi değil ve izlemezseniz bir şey kaybetmezseniz ancak izlemesi eğlenceli bir dizi diyebilirim. Acaba bir sonraki bölümde ne olacak diye merak uyandıran bir tarafı olmasa da dizideki karakterler oldukça izlenesi.