Kök  ★★★☆☆

Kök ★★★☆☆

26/05/2021 0 Yazar: athena

Film, konusu itibariyle oldukça ilgi çekici. Moleküler biyolog Ian Gray, insan gözünün evrimi üzerine bir çalışma yürütmektedir ve çalışması sırasında dünyada çığır açabilecek sonuçlara ulaşır. Reenkarnasyon olarak bildiğimiz bu sonuçlar filmde bize Ian’ın trajik bir kazada kaybettiği karısının göz taramasının, Hindistan’da bulunan bir çocuğun göz taramasıyla eşleşmesi ile ortaya çıkıyor.

Bilim ve din çatışmasının işlendiği filmin konusu her ne kadar bilim kurgu havası verse de, filmin pek o yönde ilerlemediğini söyleyebilirim. Bilim kurgu yanı çok yüzeysel, filmde romantiklik ağır basıyor. Başrol kadar bilime bağlı bir karakter yaratmışken, hikayeyi duygusal boyutuna hapsetmek filmin potansiyelinin önüne geçmiş. Dediğim gibi fikir güzel ancak filmin işlenişinde bir sıkıntı var. Bu demek değil ki film sıkıcı ya da başarısız. Sıkılmadan izledim, gayet kendini izlettiren bir filmdi. Sadece, bu konuyla bir başyapıt yapılabilecekken harcandığını düşünmekteyim.

Spoiler
Yiğidi öldür hakkını yeme, filmin sonundaki asansör sahnesi tüylerimi diken diken etti. Filmdeki tek ve en etkileyici sahne olduğunu söyleyebilirim.

Yine de farklı bir film, izlemeye değer buldum.