Hitman: Absolution   ★★★★★

Hitman: Absolution ★★★★★

29/06/2021 0 Yazar: athena


Hitman serisinin 6. oyunu Absolution; aksiyon, macera, suikast ve gizlilik oyunu. 2016 çıkışlı oyunu daha yeni oynasam da, çok keyif alarak oynadığımı söylemeliyim. Hikayenin belli bir oyun süresi olmasının dışında, ben o süreyi beş katına falan çıkarmış olmalıyım çünkü oyunun bana sunduğu çeşitli alternatifler bana çoğu görevi tekrar tekrar yaptırdı.

Oyunu Ajan 47 olarak oynuyoruz ve verilen görevleri tamamlamamız gerekiyor. Bu görevleri nasıl tamamlayacağımız da tamamen oyuncuya kalmış. Örneğin birini öldürmek için yiyeceğini zehirleyebilirsiniz, kılık değiştirerek yakınına gidip boğabilirsiniz, farklı farklı silahlar kullanarak öldürebilirsiniz gibi gibi pek çok alternatif söz konusu. En basitlerini örnek verdim fakat insanın üzerine düşünüp de bulması gereken çok ince detaylar da var oyunda, yakalamak önemli. Yani kısacası, sonuca nasıl gittiğiniz size kalmış ancak sonuç değişmiyor.

Biraz hikayeden söz edeyim:  Ajan 47, eski patronu Diana Burnwood’a düzenlenen bir suikast görevindeyken, Diana’nın isteğiyle Victoria adlı bir kızı koruması altına alıyor. Bunun izleyen olaylar ışığında da teşkilatı ile arası açılıyor ve olaylar gelişiyor.

Karakterimiz Ajan 47 bir suikastçı olduğundan, görevleri sessiz sedasız ve gizlice bitirmek size ekstra puan sağlıyor. Eğer gizliliğinizi kaybederseniz bölüm sonunda puanınız kırılır. Mümkün olduğunca dikkat çekmeden, öldürmenize gerek olmayanları öldürmeden ilerleyip, gürültü yapmadan hedefinizi etkisiz hale getirirseniz, bölümü yüksek puanla tamamlarsınız.

Oynarken bir yaptığımı bir daha yapmamaya çalışarak, dümdüz öldürmek yerine daha yaratıcı yollar ile görevimi tamamlamaya çalıştım ve çok hoşuma giden bir oyun oldu. Zaten ben böyle oynarken biraz kafa çalıştırmanız gereken ve sonuca farklı yollardan gidilebilen oyunları çok seviyorum. Kesinlikle devam oyunlarını oynayacağım, size de oynamanızı tavsiye ederim.