Detroit: Become Human  ★★★★★

Detroit: Become Human ★★★★★

02/06/2021 0 Yazar: athena

Yakın geleceğimizde, yapay zekalar hayatımızın bir parçası olmuş ve Android adlı insan formundaki yapay zekalar insanların içinde yaşıyor. Daha doğrusu genelde insanlar için çalıştırılıyorlar. Oynayabileceğiniz karakterlerden biri olan Connor, dedektif olarak çalışan bir Android. Onunla oynarken cinayet mahalini Androidlere has yöntemlerle inceleyebiliyorsunuz. Öte yandan Androidlerin çoğu Connor kadar şanslı değil. İnsanların hizmetçisi, bakıcısı olarak çalışırken itilip kakılıyorlar.

Oyun hikaye ve sinematik ağırlıklı. Buna bağlı olarak en sevdiğim tarafı da hikayenin gidişatını sunulan alternatifler doğrultusunda değiştirebiliyor olmanız.Daha açık olmam gerekirse, görsel olarak paylaştığım (sadece küçük bir bölümden örnek) gibi bir hikaye ağacı söz konusu. Örneğin bir olayı 5 farklı alternatifle yapabiliyorken, 3 farklı sonuca erişebiliyorsunuz. Verdiğiniz her karar, oyunun geleceğini etkilerken sizi farklı sonlara yönlendiriyor. Oyunu 3 farklı karakter ile oynayabiliyoruz. Connor, Kara ve Markus olarak. Connor’la devletin içinde, Kara’yla bir kaçak ve Markus ile bir asi Android olarak oynayabilirsiniz. Bu bize Detroit dünyasına farklı açılardan bakabilme imkanı sunuyor. Yaptığınız her seçim, oynadığınız kahraman da dahil oyundaki diğer karakterlerin kaderini de etkiliyor. Tercihlerinizle karakterinizin ölmesine bile sebep olabilirsiniz. Ayrıca seçimlerinizi de verilen süre içinde yapmalısınız, yoksa çok geç kalabiliyorsunuz. Nasıl bir karakter olacağınıza tamamen siz karar veriyorsunuz. Gelişen olaylar karşısında yapıcı ya da yıkıcı, sakin ya da sinirli davranma kararı, bir operasyonu zarar vermeden el altından halletme ya da vurdulu kırdılı çözme kararı tamamen size ait. Ancak bazı durumlarda yaptığınız seçimlerden dolayı çıkmaza girebilme ihtimaliniz var. Geri dönüp tercihlerinizi farklı yapmanız gerekebiliyor.

 

 

 

 

Oyunun grafikleri, müzikleri, ses efektleri, görsel detayları oyunu daha inanılabilir kılmak için ince ince tasarlanmış. Film izliyormuşsunuz gibi değil de, filmin içinde hissetmeniz için ellerinden geleni yapmışlar. Oyun süresi yaklaşık olarak 20 saat. Farklı alternatifleri denemek istediğinizde, farklı sonuçlara ulaşmak istediğinizde tekrar tekrar oynanabilecek, keyifli bir oyun. Kesinlikle oynamaya değer.