Bridgerton    ★★★★☆

Bridgerton ★★★★☆

04/05/2021 0 Yazar: athena

Julia Quinn’in romanlarından hazırlanmış Bridgerton adlı dizi yayınlandığı andan itibaren gündemden düşmedi. Peki bu kadar konuşulan dizi neymiş? Bakalım.

19. yüzyılın başlarında geçen dizide evlenme çağına gelmiş kızların sosyeteye takdim edilerek kendilerine uygun eş aramaları anlatılmış. Bridgerton ailesinin genç kızı Daphne’nin sosyeteye tanıtılmasıyla başlıyor dizi. Daphne, Kraliçe’nin dikkatini çeker ve sezonun yıldızı ünvanını elinde bulundurur ancak abisi Anthony’nin gelen damat adaylarına yaklaşımından ötürü talipleri  günden güne azalır. Bu durum da hem Daphne’nin hem de annesinin oldukça canını sıkar.

Beklenmedik bir şekilde sezonda boy gösteren Dük Simon Bassett, ünvanı ve zenginliğiyle tüm gözleri üzerine çeker. Annelerin kızlarıyla tanıştırmak için peşinden koşturup durduğu Dük, bu istemediği ilgiden oldukça sıkılır. Tam da bu noktada arkadaşı Anthony’nin kız kardeşi olan Daphne ile, ikisinin de çıkar sağlayacağı bir anlaşma yapmaya karar verirler. Daphny’nin mürveti şöyle dursun, Daphny’nin evlenmekte hiç mi hiç gözü olmayan kız kardeşi Eloise’in asiliğini, abisi Anthony’nin Bridgerton ailesinin baba rolünü doldurmaya çalışmasını, Featherington ailesinin evlenmeye meraklı ama talipler yönünden yüzleri gülmeyen kızlarını ve onları evlendirmek dışında hiçbir gayesi olmayan Lady Featherington’ın aile içi dramalarını izliyoruz. Lady Featherington daha kendi kızlarını evlendirememişken bir de kocasının sürpriziyle sezonu onlarla birlikte geçirecek Marina Thompson’la uğraşmak zorunda kalır. Ona bir sürpriz de Bridgerton’ların genç oğlu Colin’in ilgisini çekmeyi başaran Marina Thompson’dan gelecektir. Ha bir de unutmadan, Gossip Girl misali, sosyetede dönen dedikoduları nerden bildiği bilinmez, ücretsiz dağıttığı gazetelerde yazan anonim kimlikli Lady Whistledown var. Herkesin elinde bu gazete. Yazdıklarıyla gelin-damat adaylarını yerin dibine de sokabilir, göğe de çıkarabilir. Kraliçe bile kendini topun ağzında bulmaktan korkar halde, öyle söyleyelim.

Platonik aşklar, yanlış anlaşılmalar, çıkarları için insanları kullanmalar derken çeşitli entrikaların döndüğü bir dönem dizisi olmuş. Oyuncular çok sempatik, prodüksiyon gayet başarılı. 8 bölümden oluşan diziyi bir çırpıda bitirmeniz oldukça muhtemel. İkinci sezon da çoktan izni kaptığına göre, bize beklemek kalmış.