Benim İçin Öl   ★★★☆☆

Benim İçin Öl ★★★☆☆

16/05/2021 0 Yazar: athena

Benim İçin Öl, 3 ana kitap ve 2 yan kitaptan oluşan serinin ilk kitabı olarak karşımıza çıkıyor. Bu kitabın beni en çok etkileyen yanı, konusunun orijinalliği. Gerçekten artık neredeyse birbirinden ayırt edilemeyen, aynı çekirdek üzerine kurulu kitaplar okumaktan çok sıkılmıştım. Şimdi şu orijinal konuya bir göz atalım.

Eğer birinin hayatını kurtarmak için, kendi hayatınızı feda ederseniz; ölmüyorsunuz. Daha doğrusu ölüyorsunuz ama bir süre sonra hayata geri geliyorsunuz. Bu güce sahip kahramanlarımıza da “geri dönenler” deniyor. Şöyle de bir detay var, ölüp geri geldiğiniz zaman, ilk defa öldüğünüz zamanki halinizle geri geliyorsunuz. Yani diyelim ki ilk defa 20 yaşınızda öldünüz ve geri döndünüz, 30 yaşınıza kadar ölmeden geldiniz, eğer ondan sonra ölürseniz dirildiğinizde fiziksel olarak 20 yaşınızdaki haliniz olarak diriliyorsunuz. Bu durumda kahramanlarımız için işlerin karışmasına sebep oluyor.E kahramanın olduğu yerde onları dengeleyen kötüleri de var tabii. Kitap, ana hatlarıyla bir aşk romanı ama bunun etrafında da klasik olarak iyilerle kötülerin savaşını okuyoruz. Hikaye, baş karakterimiz Kate ve bir geri dönen olan Vincent’ın yollarının Paris’de kesişmesiyle başlıyor. Kitapta en çok hoşuma giden bir diğer detay da şu: Betimlemeler. Yazar o kadar güzel anlatmış ki Paris’i, sanki şimdi kalkıp Paris’e gitsem yolumu kolaylıkla bulabilirmişim gibi geliyor. Kitabı okurken bir yandan da film gibi aktı sahneler kafamın içinde.

Çok fazla bilinmeyen ya da başka bir deyişle “popüler” olmayan bu seriyi okuyup okumamak konusunda tereddüt etmiştim ancak okuduğuma memnunum. Kate ve Vincent’ı çok sevdim okurken, favori çiftlerimden biri oldular. Fantastik bir aşk romanı okumak istiyorsanız, raflarda birbirinin aynı kitapları okumanızdansa Benim İçin Öl serisine başlamanızı, tavsiye ederim.